Czy podawanie lucerny granulowanej zwierzętom hodowlanym przynosi korzyści?

Według powszechnej opinii lucerna to jedno z najzdrowszych ziół, które jest bogate w witaminy, minerały i błonnik. Roślina ta dzięki swoim właściwościom korzystnie oddziaływa na stan przewodu pokarmowego zwierzęcia, a ponadto poprawia pracę układu hormonalnego i wzmacnia procesy metaboliczne w organizmie. Jednak lucerna, jako roślina zaliczająca się do roślin strączkowych, może być ciężka dla żołądka zwierzęcia, gdy jest podawana świeża.

Dlaczego lucerna jest wybierana, jako pokarm dla zwierząt?

Lucerna jest zdrowym i pożywnym pokarmem dla zwierząt, gdyż zawiera takie składniki jak:

  • minerały (wapń, magnez, fosfor);
  • witaminy (D, A, B, K i E);
  • aminokwasy jak lizyna, cystyna czy metionina.

Lucerna jest też źródłem białka, które jest konieczne do tworzenia tkanki kostnej oraz włókna(usprawnia pracę przewodu pokarmowego). Lucerna może być podawana w postaci:

  • świeżej,
  • siana,
  • granulowanej.

Warto wiedzieć, że lucerna posiada najwięcej wartościowych składników podczas pączkowania. Natomiast wyblakła i wyrosła lucerna jest już nieodpowiednia do karmienia zwierząt.

Siano z lucerny powinno ładnie pachnieć i posiadać ładny zielony kolor. Lucerna to jedna roślin, która jest bogata w cenne substancje roślinne(witaminy, minerały, białko, błonnik,  aminokwasy, enzymy rozkładające białka jak i wspomagające ich wchłanianie karoten i chlorofil. Granulat wykonany z lucerny jest pożywną paszą o dużej gęstości, która odznacza się niską zawartością cukru, ale wysoką zawartością białka i błonnika. Granulowana lucerna podawana zwierzętom, hodowlanym sprzyja:

  • tworzeniu się tkanki kostnej,
  • prawidłowemu metabolizmowi,
  • profilaktyce chorób układu nerwowego i przewodu pokarmowego,
  • układowi rozrodczemu zwierząt.

Jak podawać lucernę królikom?

Przy karmieniu lucerną królików należy przede wszystkim wziąć pod uwagę ich wiek i porę roku. Lucerna podawana królikom powinna być suszona, aby uniknąć ryzyka wzdęcia. W przypadku lucerny granulowanej zaleca się podawanie dorosłemu królikowi około 180 gramów. Natomiast w czasie krycia trzeba zwiększyć porcję do 230 gramów. Ciężarnemu królikowi także podaje się 180 gram, ale do diety powinno być też dołączone siano(70 g).

Dlaczego lucerna granulowana jest podawana zwierzętom?

Lucerna w postaci granulowanej jest wygodnym sposobem podania zwierzętom paszy. Ta wygodna postać podania pokarmu zwierzętom roślinożernym jest wolna od pyłów i zanieczyszczeń oraz jest wydajna i zachowuje wszystkie składniki odżywcze (zapewnione dzięki odpowiedniemu suszeniu i prasowaniu lucerny). Dodatkowo granulat z lucerny jest łatwy w przechowywaniu i umożliwia utrzymanie porządku wokół zwierząt w czasie ich karmienia.

Kiedy najlepiej podawać lucernę granulowaną?

Lucerna granulowana powinna być podawana młodym zwierzętom hodowlanym, które jeszcze rosną. Pozwala im to w sposób prawidłowy i szybki uzyskać wymagany wzrost. Karmienie lucerną jest wykorzystywane także do zapobiegania chorobom czy wykorzystania w leczeniu. Jest to także świetna pasza uzupełniająca  w okresie jesienno zimowym i wczesnowiosennym (brak wtedy świeżych roślin). Co najważniejsze granulat z lucerny posiada tak samo wysoką zawartość składników odżywczych jak jej świeża postać.

Author: admin