Jak osuszyć piwnicę po zalaniu

Piwnica to dodatkowe miejsce przechowywania sprzętów domowych, które jest równie cenne dla właścicieli niewielkich mieszkań, jak i przestronnych domów jednorodzinnych. Niestety piwnice bardzo często ulegają zalaniu, zarówno w wyniku intensywnych opadów atmosferycznych, jak i uszkodzenia instalacji wodno-kanalizacyjnej. W takiej sytuacji konieczne jest szybkie podjęcie odpowiednich kroków, które usuną efekty zalania i najlepiej zdecydować się wtedy na pomoc profesjonalnej firmy.

Dlaczego piwnica jest zalewana?

Podstawą usunięcia skutków zalania, jest zlokalizowanie jego przyczyny. Jeśli źródłem zalewania są wody gruntowe, wtedy konieczne jest sprawdzenie stanu izolacji przeciwwilgociowe, wtedy po osuszeniu piwnicy konieczne będą prace remontowe zabezpieczające pomieszczenie przed przenikaniem wody. Jeśli natomiast źródłem zalania jest uszkodzenie instalacji wodno-kanalizacyjnej czy centralnego ogrzewania, wtedy początkiem pracy jest zlokalizowanie i naprawa uszkodzonej rury, względnie wymiana części instalacji, a dopiero potem osuszanie.

Przygotowanie do osuszania

Po zlikwidowaniu źródła zalania można przystąpić do przygotowania piwnicy do osuszania. Na początek konieczne jest odłączenie prądu, tak by dalsze prace nie stanowiły niebezpieczeństwa. Kolejnym krokiem jest wyniesienie sprzętów, mebli czy innych elementów wyposażenia i w razie potrzeby wypompowanie wody. Tu przechodzimy do właściwego osuszania, które najlepiej jest przeprowadzić ze wsparciem profesjonalnej firmy, która nie tylko skutecznie osuszy wnętrza, ale też pomoże w kontaktach z ubezpieczycielem i stworzy potrzebną dokumentację.

Osuszanie piwnicy krok po kroku

Wydawałoby się, że po usunięciu widocznej wody można piwnicę zostawić, by sama wyschła, lecz jest to błędne przekonanie. Schnięcie naturalne, bez zastosowania specjalnych zabiegów osuszających i sprzętów jest zbyt wolne i wilgoć systematycznie uszkadza kolejne elementy konstrukcyjne obiektu, stopniowo rozwarstwiają się farby i tynki, a także następuje rozwój niebezpiecznych dla zdrowia pleśni i grzybów. Tym samym należy osuszanie rozpocząć jak najszybciej, by tym procesom zapobiec albo chociaż zminimalizować ich efekty, co nabiera dodatkowej wagi w budynkach wielorodzinnych, gdzie dodatkowo może dojść do uszkodzenia mienia osób trzecich. Profesjonalna firma z zastosowaniem odpowiedniego sprzętu i merytorycznej wiedzy będzie w stanie sprawnie osuszyć praktycznie każdą powierzchnię, często bez konieczności naruszania ich pierwotnej struktury. Ofertę osuszanie po zalaniu Gdynia oferuje https://mermar.pl/pomorskie/gdynia.

 

Author: admin