Jak wybrać okap kuchenny?

Szukasz okapu kuchennego i zależy Ci nie tylko na wyjątkowo estetycznym urządzeniu, ale również na tym, by było ono wyjątkowo funkcjonalne i użyteczne? Dowiedz się, jakie są niezbędne parametry, które warto uwzględnić w trakcie zakupu tego rodzaju sprzętu i sprawdź, gdzie szukać wysokiej jakości okapów kuchennych. 

Okap kuchenny – wysoka funkcjonalność i piękny design 

Okapy kuchenne są niezwykle ważnymi urządzeniami w pomieszczeniach kuchennych, Ze względu na swoją funkcję pochłaniania wilgoci oraz nieprzyjemnych zapachów, sprawiają one, że przebywanie w pomieszczeniu staje się niezwykle komfortowe i wygodne. Dodatkowo ochrona przed gromadzeniem się pary wodnej na szafkach kuchennych sprawia, że meble kuchenne zachowują swój piękny wygląd na dłużej. Co więcej, urządzenia zatrzymują proces rozwijania się pleśni i grzybów, zwiększając bezpieczeństwo wszystkich domowników oraz odwiedzających ich gości. 

Okapy kuchenne dawniej kojarzone były wyłącznie z masywnymi, ciężkimi urządzeniami, znacząco pogarszającymi aranżacje kuchenne. Obecnie jednak producenci tworzą projekty, które są bardzo estetyczne, a co więcej stanowią również doskonały sposób na urozmaicenie całej przestrzeni.  

Co wziąć pod uwagę, wybierając okap kuchenny? 

Wybór okapu kuchennego nie należy do najłatwiejszych zadań. Jest to czynność, która wymaga zdobycia odpowiedniej wiedzy na temat urządzeń. Warto zapoznać się z kilkoma kwestiami, które wpływają na to, jaki sprzęt należy wybrać.  

Miejsce montażu 

Niezwykle ważnym czynnikiem, który powinien mieć znaczenie w trakcie podejmowania decyzji, jest miejsce, jakie jest przeznaczone na montaż urządzenia. W zależności od tego, gdzie dokładnie znajduje się sprzęt, taki jego rodzaj należy wybrać. Poniżej znajdują się najbardziej popularne warianty:

  • nad wyspą kuchenną – okapy wyspowe,
  • pod szafką kuchenną – okapy podszafkowe,
  • bezpośrednio nad płytą grzewczą – okapy kominowe,
  • na blacie przy płycie – okapy zintegrowane z płytą indukcyjną.

Rozmiar okapu kuchennego 

Miejsce montażu wpływa nie tylko na rodzaj okapu kuchennego, który powinien znaleźć się w danej kuchni, ale również, jaki jego rozmiar będzie najbardziej prawidłowy. Należy pamiętać, że wielkość urządzenia powinna być dostosowana właśnie do miejsca jego instalacji. 

Wydajność urządzenia 

Wydajność okapów kuchennych podaje się w metrach sześciennych na godzinę, co oznacza ilość powietrza, jaką sprzęt jest w stanie przefiltrować w danym czasie. Najlepiej, jeśli okap umożliwia wymianę sześciu cykli w ciągu jednej godziny. 

Oświetlenie płyty

Zamontowana lampa LED do okapu kuchennego to dodatkowa funkcja, której nie posiadają wszystkie urządzenia. Jest to jednak urozmaicenie, które doceniają jej właściciele. Oświetlenie zwiększa komfort i wygodę gotowania, zwłaszcza w porze obiadokolacji.

Tryb pracy 

Wiele osób kojarzy okapy kuchenne z bardzo głośnymi urządzeniami, które znacznie zmniejszają komfort przebywania w pomieszczeniu kuchennym. Innowacyjne sprzęty posiadają jednak zdecydowanie cichsze tryby pracy, które nie generują tak dużo hałasu. Najcichsze urządzenia to te, których mechanizm nie przekracza 50 dB. 

Gdzie znaleźć wysokiej jakości okapy kuchenne?

Okapy kuchenne to urządzenia, które znacznie poprawiają komfort prac kuchennych. Dzięki nim gotowanie staje się znacznie przyjemniejsze i wygodniejsze. Aby zapewnić sobie wszystkie zalety, jakie płyną z korzystania z tych urządzeń, warto wybierać modele innowacyjne. Te odznaczają się nie tylko niezwykle estetycznym designem, ale przede wszystkim wyjątkową użytkowością. Takie modele można znaleźć między innymi u producenta Ciarko Design. W ofercie znajdują się różne rodzaje urządzeń, dzięki czemu ostateczny wybór można dostosować do własnych preferencji i gustu.

Author: admin